GMM-ECO135/1
Out of stock
SKU
GMM-ECO135/1
Top Features
  • 24hp Loncin petrol engine + new flywheel design for strong throughput in a compact machine
  • No-Stress in-feed system reverses rollers to protect blades and recover rotor speed quickly
  • Twin horizontal hydraulic rollers for controlled feeding with minimal lateral movement
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY
135mm
ENGINE MAKE
Loncin
ENGINE OUTPUT
24hp
FUEL
Petrol
CHIPPING FLYWHEEL
Disc Type
BLADES
2
HYDRAULIC FEED ROLLERS
Twin Horizontal
POWER CONTROL
No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE)
33 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY
33 Litres
SPARE WHEEL
Optional
TONNES PER HOUR
4 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE
850mm x 680mm
INFEED THROAT SIZE
150mm x 135mm
DISCHARGE CHUTE
280 Degrees Rotation
HOUR METER
Standard
LENGTH (TRANSPORT)
3200mm
WIDTH (TRANSPORT)
1600mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP)
2300mm
WEIGHT
640 kg
SOUND POWER LWA
115 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA
91 dB(A)
Technical Specifications
CAPACITY
135mm
ENGINE MAKE
Loncin
ENGINE OUTPUT
24hp
FUEL
Petrol
CHIPPING FLYWHEEL
Disc Type
BLADES
2
HYDRAULIC FEED ROLLERS
Twin Horizontal
POWER CONTROL
No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE)
HYDRAULIC OIL CAPACITY
SPARE WHEEL
Optional
TONNES PER HOUR
4 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE
850mm x 680mm
INFEED THROAT SIZE
150mm x 135mm
DISCHARGE CHUTE
280 Degrees Rotation
HOUR METER
Standard
LENGTH (TRANSPORT)
3200mm
WIDTH (TRANSPORT)
1600mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP)
2300mm