GMM-EVO205SUT50
Out of stock
SKU
GMM-EVO205SUT50
Top Features
  • Large In-feed Hopper: 1250mm x 700mm hopper handles bulky materials without trimming.
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY 205mm
ENGINE MAKE Kubota D 1803-CR-TE4B
ENGINE OUTPUT 50hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 6
GROUND CLEARANCE 540mm Max / 250mm Min
TRACK SPEED 4kph
HYDRAULIC FEED ROLLERS Twin Horizontal
POWER CONTROL No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE) 50 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY 50 Litres
SPARE WHEEL N/A
TONNES PER HOUR 22 Cubic Metres / 7 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE 1250mm x 700mm
INFEED THROAT SIZE 205mm x 270mm
DISCHARGE CHUTE 280 Degrees Rotation
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 3860mm Max / 3020mm Min
WIDTH (TRANSPORT) 2356mm Max / 1550mm Min
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP) 2760mm Max
WEIGHT 2150 kg
SOUND POWER LWA 118 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA 91 dB(A
Technical Specifications
CAPACITY 205mm
ENGINE OUTPUT 50hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 6
TRACK SPEED 4kph
POWER CONTROL No Stress
SPARE WHEEL N/A
HOUR METER Standard