GMM-EVO205ST50
Out of stock
SKU
GMM-EVO205ST50
The EVO 205D SAFE-Trak is the ultimate tracked chipper designed for challenging terrain such as highways and railway cuttings. Featuring GreenMech's award-winning SAFE-Trak System, this machine provides exceptional ground clearance of up to 400mm, making it ideal for power line and railway track maintenance. Powered by a 50hp Kubota diesel engine and built with a high-tensile steel chassis, it offers robust performance, easy maintenance, and unmatched efficiency. The EVO 205D ensures safe operation even on steep embankments, and with its low maintenance design, it maximizes productivity and durability.
Top Features
  • SAFE-Trak System: Provides 400mm ground clearance and exceptional manoeuvrability for tough terrains.
  • High Capacity In-feed Hopper: 1250mm x 700mm hopper handles bulky material without the need for pre-trimming.
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY 205mm
ENGINE MAKE Kubota D 1803-CR-TE4B
ENGINE OUTPUT 50hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 6
GROUND CLEARANCE 530mm Max / 250mm Min
TRACK SPEED 4kph
HYDRAULIC FEED ROLLERS Twin Horizontal
POWER CONTROL No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE) 50 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY 50 Litres
SPARE WHEEL N/A
TONNES PER HOUR 22 Cubic Metres / 7 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE 1250mm x 700mm
INFEED THROAT SIZE 205mm x 270mm
DISCHARGE CHUTE 280 Degrees Rotation
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 3860mm Max / 3020mm Min
WIDTH (TRANSPORT) 2296mm Max / 1490mm Min
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP) 2890mm Max
WEIGHT 2085 kg
SOUND POWER LWA 118 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA 91 dB(A)
Technical Specifications
CAPACITY 205mm
ENGINE OUTPUT 50hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 6
TRACK SPEED 4kph
POWER CONTROL No Stress
SPARE WHEEL N/A
HOUR METER Standard