GMM-EVO165P
Out of stock
SKU
GMM-EVO165P
Powered by a 40hp Briggs & Stratton Vanguard petrol engine, it combines EVO-series durability with a compact footprint. A wide infeed chute and twin horizontal rollers keep feeding smooth and controlled, while the heavy-duty flywheel and proven Disc-Blade system deliver efficient chipping performance up to 6 inch / 165mm capacity. Finished with an all-steel bonnet for long-term toughness, this is a serious chipper without the weight penalty.
Top Features
  • Sub-750 kg design with EVO performance and durability in a lighter package
  • 6 inch / 165mm capacity with more aggressive bite and higher throughput
  • 40hp Briggs & Stratton Vanguard petrol engine delivering strong, economical power
  • Heavy-duty flywheel + Disc-Blade system with twin horizontal rollers for consistent chipping
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY
165mm
ENGINE MAKE
Vanguard 27.6 kw
ENGINE OUTPUT
40hp
FUEL
Petrol/Gasoline
CHIPPING FLYWHEEL
Disc Type
BLADES
4
HYDRAULIC FEED ROLLERS
Twin Horizontal
POWER CONTROL
No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE)
33 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY
33 Litres
SPARE WHEEL
N/A
TONNES PER HOUR
15 Cubic Metres / 4.25 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE
1110mm x 700mm
INFEED THROAT SIZE
165mm x 220mm
DISCHARGE CHUTE
280 Degrees Rotation
HOUR METER
Standard
LENGTH (TRANSPORT)
3150mm
WIDTH (TRANSPORT)
1450mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP)
2450mm
WEIGHT
750 kg
SOUND POWER LWA
115 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA
92 dB(A)
Technical Specifications
CAPACITY
165mm
ENGINE MAKE
Vanguard 27.6 kw
ENGINE OUTPUT
40hp
FUEL
Petrol/Gasoline
CHIPPING FLYWHEEL
Disc Type
BLADES
4
HYDRAULIC FEED ROLLERS
Twin Horizontal
POWER CONTROL
No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE)
HYDRAULIC OIL CAPACITY
SPARE WHEEL
N/A
TONNES PER HOUR
INFEED CHUTE APERTURE
1110mm x 700mm
INFEED THROAT SIZE
165mm x 220mm
DISCHARGE CHUTE
280 Degrees Rotation
HOUR METER
Standard
LENGTH (TRANSPORT)
3150mm
WIDTH (TRANSPORT)
1450mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP)
2450mm