GMM-ARB150P
Out of stock
SKU
GMM-ARB150P
A generous 970mm x 790mm in-feed hopper supports easy loading of bushy waste, while the 150mm x 230mm letterbox-style throat helps guide heavily forked branches in smoothly. That means fewer chainsaw cuts across the day and faster job completion. Material is controlled by twin vertical hydraulic feed rollers supported by an electronically controlled No-Stress system to maintain consistent chipping performance.
Top Features
  • Cost-effective petrol alternative to the Arborist 150D with comparable performance
  • 37HP Briggs & Stratton Vanguard V-twin engine for strong, reliable output
  • Wide hopper and letterbox throat (970mm x 790mm hopper, 150mm x 230mm opening) for bulky, forked material
  • Twin vertical rollers + No-Stress feed control for smooth feeding and efficient throughput
CAPACITY
150mm
ENGINE MAKE
Vanguard 27.6 kw
ENGINE OUTPUT
40hp
FUEL
Petrol/Gasoline
HYDRAULIC FEED ROLLERS
Twin Vertical
HYDRAULIC OIL CAPACITY
30 Litres
TONNES PER HOUR
11 Cubic Metres / 3.5 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE
970mm x 790mm
INFEED THROAT SIZE
150mm x 230mm
LENGTH (TRANSPORT)
3556mm
WIDTH (TRANSPORT)
1290mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP)
2335mm
WEIGHT
710 kg
CAPACITY
150mm
ENGINE MAKE
Vanguard 27.6 kw
ENGINE OUTPUT
40hp
FUEL
Petrol/Gasoline
HYDRAULIC FEED ROLLERS
Twin Vertical
HYDRAULIC OIL CAPACITY
30 Litres
TONNES PER HOUR
INFEED CHUTE APERTURE
970mm x 790mm
INFEED THROAT SIZE
150mm x 230mm
LENGTH (TRANSPORT)
3556mm
WIDTH (TRANSPORT)
1290mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP)
2335mm