GMM-QUADTRAK-160
Out of stock
SKU
GMM-QUADTRAK-160
Top Features
  • 270° swivel chassis positions the in-feed away from the roadside for safer operation
  • Tilting track underbelly (up to 30°) for banks, side-lands and cuttings
  • 25hp Kubota diesel + electronic No-Stress feed for steady, efficient throughput
  • Disc-Blade system with long sharpening intervals (approx. 150 hours) to cut downtime
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY 160mm
ENGINE MAKE Kubota
ENGINE OUTPUT 25hp
FUEL Diesel
TURNTABLE 270˚ locking at 45˚ increments
GROUND CLEARANCE 240mm
TRACK SPEED 3kph
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 4
HYDRAULIC FEED ROLLERS Twin Horizontal
POWER CONTROL No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE) 32 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY 32 Litres
SPARE WHEEL N/A
TONNES PER HOUR 11 Cubic Metres / 3.5 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE 1100mm x 800mm
INFEED THROAT SIZE 160mm x 230mm
DISCHARGE CHUTE 280 Degrees Rotation
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 2368mm
WIDTH (TRANSPORT) 1366mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP) 2487mm
CRAWLER / TRACK DRIVE (L x W x H) 1447mm (1146mm) x 230mm x 306mm
CRAWLER / TRACK DRIVE (WIDTH) Outside: 1171mm / Inside: 711mm
WEIGHT 1100 kg
SOUND POWER LWA 116 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA 92 dB(A)
Technical Specifications
CAPACITY 160mm
ENGINE MAKE Kubota
ENGINE OUTPUT 25hp
FUEL Diesel
GROUND CLEARANCE 240mm
TRACK SPEED 3kph
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 4
POWER CONTROL No Stress
SPARE WHEEL N/A
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 2368mm
WIDTH (TRANSPORT) 1366mm