GMM-QUADCHIP160
Out of stock
SKU
GMM-QUADCHIP160
The robust design is built around a deep beam, high-tensile steel chassis that ensures durability and strength. The generous 800mm x 700mm in-feed hopper easily handles bulky material, minimizing the need for trimming. Twin vertical feed rollers (160mm x 230mm) work in tandem with the electronically controlled ‘No-Stress’ system, adjusting throughput speed to ensure maximum chipping efficiency.
Top Features
  • 360-degree swivelling chassis for enhanced road and operator safety
  • 37hp B&S Vanguard petrol engine with a sub-750kg towing weight
  • 800mm x 700mm in-feed hopper to handle large, bulky material with ease
  • Disc-Blade system with extended sharpening intervals of 150 hours
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY 160mm
ENGINE MAKE Kubota
ENGINE OUTPUT 25hp
FUEL Diesel
TURNTABLE 360˚ locking at 45˚ increments
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 4
HYDRAULIC FEED ROLLERS Twin Horizontal
POWER CONTROL No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE) 32 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY 32 Litres
SPARE WHEEL N/A
TONNES PER HOUR 11 Cubic Metres / 3.5 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE 1100mm x 800mm
INFEED THROAT SIZE 160mm x 230mm
DISCHARGE CHUTE 280 Degrees Rotation
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 3211mm
WIDTH (TRANSPORT) 1502mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP) 2545mm
WEIGHT 749 kg
SOUND POWER LWA 116 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA 92 dB(A)
Technical Specifications
CAPACITY 160mm
ENGINE MAKE Kubota
ENGINE OUTPUT 25hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 4
POWER CONTROL No Stress
SPARE WHEEL N/A
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 3211mm
WIDTH (TRANSPORT) 1502mm