GMM-ARB150-DMAX
Out of stock
SKU
GMM-ARB150-DMAX
The GreenMech Arborist 150D is a proven, professional wood chipper with a 6 inch / 150mm capacity, widely regarded as one of the most successful machines in its class. Powered by a 25hp Kubota diesel engine, it’s built to deliver dependable, high-output chipping while setting the benchmark for quiet running, durability and long-term performance.
Top Features
  • 150mm (6 inch) chipping capacity for serious site work
  • 25hp Kubota diesel engine delivering reliable professional performance
  • No-Stress in-feed + hydraulic feed rollers for smooth, controlled throughput
  • Disc-Blade system for longer blade life, less downtime and easier maintenance
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY
150mm
ENGINE MAKE
Kubota D 1105
ENGINE OUTPUT
25hp
FUEL
Diesel
CHIPPING FLYWHEEL
Disc Type
BLADES
4
HYDRAULIC FEED ROLLERS
Twin Vertical
POWER CONTROL
No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE)
27 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY
30 Litres
SPARE WHEEL
N/A
TONNES PER HOUR
13 Cubic Metres / 3.75 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE
970mm x 790mm
INFEED THROAT SIZE
150mm x 230mm
DISCHARGE CHUTE
280 Degrees Rotation
HOUR METER
Standard
LENGTH (TRANSPORT)
3556mm
WIDTH (TRANSPORT)
1290mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP)
2335mm
WEIGHT
750 kg
SOUND POWER LWA
115 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA
92 dB(A)
Technical Specifications
CAPACITY
150mm
ENGINE MAKE
Kubota D 1105
ENGINE OUTPUT
25hp
FUEL
Diesel
CHIPPING FLYWHEEL
Disc Type
BLADES
4
HYDRAULIC FEED ROLLERS
Twin Vertical
POWER CONTROL
No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE)
27 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY
30 Litres
SPARE WHEEL
N/A
TONNES PER HOUR
INFEED CHUTE APERTURE
970mm x 790mm
INFEED THROAT SIZE
150mm x 230mm
DISCHARGE CHUTE
280 Degrees Rotation
HOUR METER
Standard
LENGTH (TRANSPORT)
3556mm
WIDTH (TRANSPORT)
1290mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP)
2335mm