GMM-EVO205
Out of stock
SKU
GMM-EVO205
A large 1250mm x 700mm in-feed hopper allows bulky material to flow freely with minimal preparation. Twin horizontal feed rollers work alongside the Smart Sense No-Stress system to automatically control material flow and maintain consistent throughput.
Top Features
  • 50hp Kubota Stage V diesel engine for powerful, efficient performance
  • 1250mm x 700mm in-feed hopper for handling bulky material with ease
  • Disc Blade System with extended sharpening intervals of up to 150 hours
  • Smart Sense No-Stress system to optimise throughput and chipping efficiency
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY 205mm
ENGINE MAKE Kubota D 1803-CR-TE4B
ENGINE OUTPUT 50hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 6
HYDRAULIC FEED ROLLERS Twin Horizontal
POWER CONTROL No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE) 33 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY 33 Litres
SPARE WHEEL Standard
TONNES PER HOUR 22 Cubic Metres / 7 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE 1250mm x 700mm
INFEED THROAT SIZE 205mm x 270mm
DISCHARGE CHUTE 280 Degrees Rotation
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 4000mm Max
WIDTH (TRANSPORT) 1600mm Max
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP) 2760mm Max
WEIGHT 1450 kg
SOUND POWER LWA 118 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA 91 dB(A)
Technical Specifications
CAPACITY 205mm
ENGINE OUTPUT 50hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 6
POWER CONTROL No Stress
SPARE WHEEL Standard
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 4000mm Max
WIDTH (TRANSPORT) 1600mm Max