GMM-EVO205DTTS
Out of stock
SKU
GMM-EVO205DTTS
The 1250mm x 700mm in-feed hopper allows for large, bulky material to be processed effortlessly, without needing trimming. Material flows smoothly through twin hydraulically powered feed rollers, while the patented No-Stress system automatically optimizes material throughput for maximum chipping efficiency.
Top Features
  • Swan necked design for improved reach and precision in confined spaces
  • 360-degree turntable rotation for maximum manoeuvrability
  • 1250mm x 700mm in-feed hopper for handling bulky material with ease
  • Disc-Blade system with extended sharpening intervals of up to 150 hours
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY 205mm
ENGINE MAKE Kubota D 1803-CR-TE4B
ENGINE OUTPUT 50hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 6
TURNTABLE Yes (360 degrees)
HYDRAULIC FEED ROLLERS Twin Horizontal
POWER CONTROL No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE) 50 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY 50 Litres
SPARE WHEEL Standard
TONNES PER HOUR 22 Cubic Metres / 7 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE 1250mm x 700mm
INFEED THROAT SIZE 205mm x 270mm
DISCHARGE CHUTE 280 Degrees Rotation
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 3545mm Max
WIDTH (TRANSPORT) 1960mm Max
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP) 2715mm Max
WEIGHT 1760 kg
SOUND POWER LWA 120 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA 91 dB(A)
Technical Specifications
CAPACITY 205mm
ENGINE OUTPUT 50hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 6
TURNTABLE Yes (360 degrees)
POWER CONTROL No Stress
SPARE WHEEL Standard
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 3545mm Max
WIDTH (TRANSPORT) 1960mm Max