GMM-EVO165DT45
Out of stock
SKU
GMM-EVO165DT45
With a 165mm chipping capacity, Disc-Blade chipping technology, and No-Stress power control, the EVO 165D-45 LE is designed for maximum efficiency. Its horizontally expanding track system and lightweight 1025kg build ensure smooth operation, while a 3-year unlimited parts, labour, and hours warranty provides peace of mind.
Top Features
  • 165mm chipping capacity
  • 45hp Kubota diesel engine
  • Horizontally expanding track system
  • Disc-blade chipping technology
  • No-Stress power control
  • 1025kg weight
Need Some Advice?
Technical Specifications
Capacity 165mm
Engine Make Kubota
Engine Output 45hp
Fuel Diesel
Chipping Flywheel Disc Type
Flywheel Speed 1350 rpm
Blades 4
Hydraulic feed Rollers Twin Horizontal
Power Control No Stress
Fuel Capacity (Engine) 33 Litres
Hydraulic Oil Capacity 33 Litres
Tyre Size (Towed) 16/80/R13
Spare Wheel Standars
Tonnes Per Hour 7
Infeed Chute Aperture 700mm x 1110mm
Infeed Throat Size 165mm x 220mm
Discharge Chute 280 degrees rotation
Hour Meter Standard
Length (transport) 3500mm Max
Width 1515 mm Max
Height 2600 mm Max
Weight 1025 Kg
Sound Power LWA 116 dB(A)
Sound Pressure LPA 92 dB(A)
Technical Specifications
Capacity 165mm
Engine Make Kubota
Engine Output 45hp
Fuel Diesel
Chipping Flywheel Disc Type
Flywheel Speed 1350 rpm
Blades 4
Power Control No Stress
Tyre Size (Towed) 16/80/R13
Spare Wheel Standars
Tonnes Per Hour 7
Hour Meter Standard
Length (transport) 3500mm Max
Width 1515 mm Max
Height 2600 mm Max