GMM-EVO165D
Out of stock
SKU
GMM-EVO165D
The GreenMech EVO 165D is built around what the industry asked for: a tougher, faster chipper with a serious bite and dependable day-to-day output. Drawing on years of design and manufacturing experience, it delivers more aggressive torque, a stronger pull into the rollers and more throughput, all in a 165mm capacity machine designed for professional workloads.
Top Features
  • 165mm capacity built for demanding, high-volume chipping
  • More aggressive torque and bite for stronger pull-through and faster processing
  • Heavy-duty flywheel for smooth power delivery and consistent performance
  • Disc-Blade system for efficient cutting and reduced downtime
Need Some Advice?
Technical Specifications
CAPACITY 165mm
ENGINE MAKE Kubota D 1505 18.5 kw
ENGINE OUTPUT 25hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 4
HYDRAULIC FEED ROLLERS Twin Horizontal
POWER CONTROL No Stress
FUEL CAPACITY (ENGINE) 33 Litres
HYDRAULIC OIL CAPACITY 33 Litres
SPARE WHEEL N/A
TONNES PER HOUR 15 Cubic Metres / 4.25 Tonnes Per Hour
INFEED CHUTE APERTURE 1110mm x 700mm
INFEED THROAT SIZE 165mm x 220mm
DISCHARGE CHUTE 280 Degrees Rotation
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 3500mm
WIDTH (TRANSPORT) 1515mm
HEIGHT (DISCHARGE CHUTE UP) 2600mm
WEIGHT 1000 kg
SOUND POWER LWA 114 dB(A)
SOUND PRESSURE LPA 94 dB(A
Technical Specifications
CAPACITY 165mm
ENGINE OUTPUT 25hp
FUEL Diesel
CHIPPING FLYWHEEL Disc Type
BLADES 4
POWER CONTROL No Stress
SPARE WHEEL N/A
HOUR METER Standard
LENGTH (TRANSPORT) 3500mm
WIDTH (TRANSPORT) 1515mm