FWM-AKM-200-TR
Out of stock
SKU
FWM-AKM-200-TR
Top Features
  • Improved Portability: 3-point linkage and forklift pockets make it easy to move and transport.
Need Some Advice?
Technical Specifications
Length (Bare Machine) 2526mm
Width 1115mm
Height 1295mm
Weight 400kg
Power Supply Tractor PTO Drive - min 10hp @400rpm and 12V DC supply
Off Cuts Up to 200mm (8")square
Round Logs 200mm(8") max diameter
Length (Log) 140 -165mm (5.5" to 6.5")
1 & 3 Phase peak 1.3 solid cubic meters/hour (equivalent to 120 bags of 45cm x 60cm size)
Technical Specifications
Length (Bare Machine) 2526mm
Width 1115mm
Height 1295mm
Weight 400kg